تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر
تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر + نکات مهم ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

مطمئنا کسانی که به صورت هوایی سفر می‌کنند، به خوبی با تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر آشنا هستند. اما برای اینکه توضیحات کاملی در خصوص نحوه رزرو یک پرواز موفق شرح دهیم، تفاوت پرواز چارتر و سیتمی را توضیح می‌دهیم. همه ما در زمان رزرو بلیط هواپیما با گزینه پرواز چارتر و سیستمی زیاد برخورد می‌کنیم. اما اینکه کدام را انتخاب کنیم بستگی به شرایط متفاوت سفر دارد. قاعدتا اگر درباره مزایا و معایب پرواز سیستمی و چارتر بدانیم، انتخاب ما ایده آل‌تر خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌گردد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بخوانید: قوانین و اشیا ممنوعه فرودگاه امام خمینی چیست؟

 

اطلاع از تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر

فرض کنید در سایت هتلاتو به دنبال پرواز هوایی کیش هستید و ناخودآگاه در هنگام رزرو با دو عبارت سیستمی و چارتری مواجه می‌شوید. برای مثال جزیره کیش را در نظر گرفته و مقصد مورد نظر را جهت جستجو پرواز تهران و کیش انتخاب می‌کنیم. بعد از گذشت چند ثانیه لیست پروازهای مختلف به مقصد کیش برای شما به نمایش در می‌آید. اما بالای هر پرواز، عبارت سیستمی و چارتری قابل مشاهده است. اما سوال این است که منظور از پرواز سیستمی یا چارتری چیست. در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. نکته‌ای که باعث می‌شود تا انتخاب ایده آل‌تری در زمان رزرو پرواز داشته باشید.

 

پرواز سیستمی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر این است که در پرواز سیستمی امکان کنسل کردن بلیط وجود دارد. این یعنی اگر در یک ساعت مشخصی پرواز خود را کنسل کنید، امکان عودت بخشی از مبلغ پرداخت شده با توجه به قوانین ایرلاین وجود دارد. زمانی که از سامانه رزرو بلیت هتلاتو پرواز سیستمی خریدای می‌کنید. این پرواز با توجه به قوانین، امکان عودت وجه داشته که در توضیحات رزرو به آن اشاره شده است.

پرواز سیستمی چیست؟

 

در نظر داشته باشید که شرکت‌های مختلف هواپیمایی و ایرلاین‌های مختلف در حال فعالیت رزرو پرواز هستند. این شرکت‌ها طبق برنامه ریزی سالیانه، پروازها را با قیمت مشخصی ارائه می‌دهند که به این روش از پروازها سیستمی می‌گویند. در واقع در طول سال برنامه پرواز و هزینه‌های آن ثابت است. این یعنی این بلیط ها در زمان کاملا مشخص و برنامه ریزی شده ارائه می‌شوند. در این نوع پرواز اگر از جانب ایرلاین پرواز کنسل شود، خسارت بر عهده شرکت هواپیمایی است. مزیتی که اکثر مسافران با توجه به این خدمات، پرواز سیستمی را به چارتری ترجیح می‌دهند.  

 

پرواز چارتری چیست؟

برای دانستن تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر نیاز است تا توضیح هر کدام از آن ها را بدانیم. خصوصا کسانی که به دنبال بلیط هواپیما ارزان هستند ترجیح می‌دهند تا پرواز چارتری رزرو کنند. همیشه در صنعت گردشگری و رزرو پرواز عبارت سیستمی و چارتری دیده می‌شود. اما اینکه کدام روش از جانب مسافر انتخاب شود بسته به شرایط و خواست مسافر دارد. چارتر یعنی اجاره صندلی هواپیما برای یک مدت مشخص. وقتی یک مسافر از شخص اجاره کننده پرواز خریداری می‌کند، بعد از رزرو و خرید بلیط هواپیما، امکان دریافت وجه بعد از کنسلی نخواهد داشت. این نکته‌ای است که در هنگام رزرو پرواز باید به آن دقت کنید. چون بعد از رزرو پرواز چارتری نمی‌توانید بلیط خود را کنسل کرده و وجهی را دریافت نمایید.

 

تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر چیست؟

بعد از دانستن تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر متوجه شدیم که هر کدام از آن‌ها تفاوت بزرگی با یکدگیر دارند. به عنوان مثال در برخی موارد ممکن است در پرواز چارتری با مشکلاتی نظیر عدم وجود نام در فهرست پرواز مواجه شوید. البته این مشکل زمانی به وجود می‌آید که ارائه دهندگان پرواز چارتری معتبر نبوده و پشتیبان فنی نداشته باشند. اما اگر از سامانه هتلاتو بلیت خود را تهیه کنید، موضوع کاملا متفاوت است. به این دلیل که این پشتیبان خدمات پرواز به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما هستند. این یعنی این موردی که به آن اشاره کردیم به هیچ عنوان از جانب هتلاتو به وجود نخواهد آمد. پس هیچ جای نگرانی از این بابت نخواهد داشت.

در پرواز سیستمی برنامه‌ها دقیق بوده و مطابق با شرایط و قوانین پیش می‌رود. اما این امکان وجود دارد که ساعت و تاریخ پرواز خود را از قبل تغییر دهید. البته این استرداد بلیط با توجه به شرایط خاصی انجام می‌شود. اما در بخش چارتر این موضوع کامل متفاوت بوده و اگر پرواز را کنسل کنید، کل هزینه سوخت خواهد شد. در واقع هیچ راه برگشتی برای شما وجود نداشته و مبلغ شما از بین خواهد رفت. با این توضیحات، اینکه کدام نوع از پرواز ها را انتخاب کنید بسته به شرایط مسافر دارد.

تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر چیست؟

 

دلایل رزرو پرواز چارتری

قاعدتا تمام افراد هنگام رزرو پرواز چارتری از تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر آگاه هستند. اما به دلیل ارزان بودن بلیط های داخلی و خارجی به دلیل پر نشدن ظرفیت پرواز، روش چارتری انتخاب می‌گردد. اما در نظر داشته باشید که سود و ضرر آن به طور کامل با چارتر کننده است. ولی با خرید بلیط چارتری، پرواز شما کاملا به صرفه و ارزان خواهد بود. البته این روش همیشه ارزان نیست! خصوصا در روزهای نوروز و مناسبت‌های مختلف این موضوع کاملا مشهود است. در واقع این امکان وجود دارد که قیمت‌ها از پرواز سیستمی هم گران‌تر شود. بنابراین اگر به دنبال سفری ارزان هستید، بعد از جستجو پرواز مورد نظر و نمایش رزرو پرواز، به بالای هر بخش دقت کنید. چون نوع پرواز در هر رزرو مشخص شده است. در صورتی که نیاز به نمایش پرواز چارتری داشته باشید، از پنل موجود می توانید فیلتر را بر روی پرواز چارتری قرار دهید. بدین صورت فقط و فقط پروازها به صورت چارتری به شما نمایش داده می شوند.

 

بلیط هواپیما چارتر و سیستمی در هتلاتو

با توضیحات بالا تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتر را متوجه شدیم. فقط تنها نکته‌ای که باقی می‌ماند، رزرو پرواز سیستمی و چارتری است که در صورت نیاز می‌توانید از سامانه هتلاتو استفاده کنید. این سایت علاوه بر ارائه قیمت مناسب، پشتیبانی بسیار قوی در زمینه خدمات رزرواسیون پرواز و هتل دارد. بنابراین اگر نیاز به راهنمایی در خصوص رزرو پرواز داشته باشید، هتلاتو در کوتاه ترین زمان پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

شما به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

(4/5)

نظرات

ارسال دیدگاه

لغو پاسخ